Zalew Sulejowski – szkolenia żeglarskie, czartery, opis, atrakcje, mapa


Zalew sulejowski – cudowne miejsce przez cały rok!!!

Walory wypoczynkowe podregionu łódzkiego i Zalewu Sulejowskiego mają ogromne znaczenie regionalne. Przyrodnicze, rekreacyjne i krajoznawcze walory odgrywają także wartość ogólnopolską. Szybki rozwój aglomeracji przemysłowej pociągnął za sobą również wzrost zapotrzebowania na tereny wypoczynkowe, a w szczególności na ośrodki wypoczynku świątecznego. Decydującym elementem o rozwoju turystyki w rejonie łódzkim są tu przede wszystkim:
-malownicza dolina Pilicy z Zalewem Sulejowskim i dziewiczymi dużymi kompleksami leśnymi
(opisana poniżej)
-dolina niewielkiej, wpadającej do zalewu rzeki Luciąży z otaczającymi wzgórzami morenowymi

Największą atrakcją turystyczną i rekreacyjną w rejonie łódzkim jest Zalew Sulejowski i jego okolice. Leżą one w samym sercu Polski, na pograniczu Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski. Zalew Sulejowski powstał przez spiętrzenie rzeki Pilicy między Sulejowem a Smardzewicami. Zbiornik ten oddano do użytku w 1974r. i od tego czasu zapewnia on wodę dla aglomeracji łódzkiej i tomaszowskiej.

Spełnia on także bardzo ważną rolę retencyjną: regulacji fali powodziowej oraz wspaniałego akwenu rekreacji wodnej pod każdą niemalże postacią. Jedynie nie można uprawiać sportów motorowodnych, gdyż na całym akwenie jest wprowadzona strefa ciszy. Parametry Zalewu Sulejowskiego osiągają ponad 16 km długości, oraz do 2 km szerokości co daje około 24 km kwadratowych powierzchni. Kilka wysp, liczne malownicze zatoki, rozlewiska i bindugi, rozrzucone wśród piaszczystych, zalesionych brzegów, stanowią pełne uroku miejsca, wśród których nawet najwybredniejsi mogą znaleźć oazę spokoju i wypoczynku.

Okalające jezioro lasy prowokują wręcz do wypadów na grzyby i długich nocnych rozmów „pod grzybka”. Kto lubi i potrafi wędkować może tu złowić rekordowy okaz sandacza, szczupaka, leszcza, bolenia lub karpia. Królem sztucznego jeziora jest niewątpliwie sandacz, na połów, którego zjeżdżają się tutaj wędkarze z całego kraju. Na całym zbiorniku obowiązuje strefa ciszy co sprzyja zagnieżdżaniu się wielu gatunków ptactwa wodnego. Popularne są rybitwy, spotkać też można mewy śmieszki, mewy małe czy kaczki nurkujące. W trakcie przelotów zatrzymują się tutaj kormorany i łabędzie. Nad zalewem zaobserwowano również rzadkiego drapieżnika, jakim jest rybołów.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiło pewne ożywienie turystyki w okolicach zalewu sulejowskiego, jak również na jego wodach. Dla większości żeglarzy jego położenie i walory żeglarsko – turystyczne są niepospolite. Akwen ten umożliwia żeglować na całej powierzchni, gdyż wody są bezpieczne o piaszczystym dnie. Dostępność linii brzegowych umożliwia cumowanie jachtami w dowolnym miejscu – co na Mazurach jest tylko marzeniem. Tak liczne zalety umożliwiają nie tylko spędzenie letnich weekendów, ale i dłuższych urlopów.

 Zalew Sulejowski

Zalew Sulejowski

Bliskość trasy Warszawa – Katowice jest ogromnym ułatwieniem
komunikacyjnym.
Do Ośrodka OSW Borki w Swolszewicach Małych
z większych miast dzieli odległość:
Z Warszawy (centrum) – 117 km
Z Częstochowy – 106 km
Z Łodzi – 57 km przez Czarnocin
Z Radomia 95 km
Z Radomska 91 km
Z Kielc 95 km
Z Rawy 41 km
Z Wielunia 112 km

Zalew Sulejowski: CO PRZYCIĄGA ŻEGLARZY NAD ZALEW SULEJOWSKI?

Malownicze tereny – dookoła większość lasów, możliwość obserwacji niecodziennych ptaków.
Piaszczyste plaże (jak nad morzem Bałtyckim), często występujące – podłoże piasku kwarcowego.
Czyste powietrze – „głowa rano nie boli”.
Dość silne i częste wiatry – ma gdzie się rozwiać. 🙂
Bardzo przyjazne dno zalewu – brak kamieni (bezpieczeństwo żeglugi).
Poza portami wiele miejsc do noclegów na bindugach, nie ma szuwarów a piaszczysta linia brzegowa umożliwia w 70 % miejsc dojście jachtem mieczowym do brzegu.
Kilka ośrodków, gdzie można skorzystać z ciepłego prysznica a nawet jest ekskluzywny basen z łaźnią parową, sauną suchą jaccuzzi , instytut SPA & Wellness w Hotelu Magellan. Liczne przyjazne tawerny i bary.
Szczególnie polecamy:

  1. Pyszną rybkę oraz noclegi w przyczepach
    holenderskich. Bronisławów – http://www.ugrzeska.pl/
  2. Port u Sołtysa na Treście – dojazd autem pod sam port, woda,
    prąd i cisza i spokój – lokalizacja
  3. Opis Portu u Sołtysa – Zalew Sulejowski
  4. Spała z licznymi atrakcjami oraz z atrakcyjnymi obiektami
    Centralnego Ośrodka Sportu COS

Koncerty szantowe, często odbywające się regaty – każdy mile zapraszany.

MAPA ZALEWU SULEJOWSKIEGO I OKOLIC
(porty nad zalewem sulejowskim oraz inne ciekawe miejsca)

zalew sulejowski

mapa zalewu sulejowskiego

Rozmieszczone wśród brzegów pola biwakowe i przystanie żeglarskie z zapleczem gastronomiczno – socjalnym zapewniają niezbędne warunki do wypoczynku na jachtach. W całej dolinie Pilicy rozciągają się piękne lasy – tzw. Puszcza Pilicka, a także utworzone tu zostały dwa piękne parki krajobrazowe: Sulejowski i Spalski, które przyciągają turystów swoimi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi.

Dolina Pilicy to także unikalne obiekty przyrodnicze, jak słynne Niebieskie Źródła – krasowe wywierzyska podziemnej wody o specyficznym błękitnym odcieniu. Na krawędzi doliny Pilicy można również zobaczyć niepowtarzalne Groty Nagórzyckie – są to malownicze pieczary powstałe w XVII wieku w wyniku podziemnej eksploatacji piasku i piaskowca kwarcowego. W Smardzewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego warto także obejrzeć istniejący od 1932r. Ośrodek Hodowli Żubrów, gdyż jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce centralnej.

Zalew Sulejowski zimą:

zalew sulejowski

 

zdjęcia
narty 2015
zdjęcia bojer i narty biegowe

2.4 7 votes
Ocena Artykułu